Какво е полиомиелит?
Полиомиелитът, известен още като детски паралич, е силно заразно остро вирусно заболяване, причинено от 3 серотипа полиовируси (тип 1, тип 2 и тип 3). Той атакува нервната система и в тежки случаи може да доведе до парализа, трайни увреждания и дори смърт. Засяга предимно деца под 5-годишна възраст, но може да засегне и възрастни с отслабен имунитет.
Как се предава полиомиелит?
Заразяването с полиомиелит се случва чрез поглъщане на вирусите, отделяни от заразени лица. Те се отделят чрез фекалиите на вирусоносителите или чрез въздушно-капков път при говор, дишане, кашляне и кихане.
Но как на практика се предава детски паралич – заразяването може да се случи чрез консумация на заразена вода, както и при разговор със заразен.
Вирусите са устойчиви във външна среда – в почвата се запазват около 170 дни, а в каналните води – до няколко месеца.
Инкубационният период на полиомиелит е от 3 до 35 дни.
Детски паралич – симптоми
Симптомите на полиомиелит варират в зависимост от тежестта на заболяването. При някои хора инфекцията може да протече безсимптомно или с леки грипоподобни признаци, докато при други може да доведе до тежки признаци на детски паралич, като неврологични усложнения.
Симптоми на бебе с полиомиелит не се различават от тези на по-големите деца или възрастните.
Заболяването протича безсимптомно при около 70% от децата. В около 25% от случаите се наблюдават симптоми на т.нар. “малка болест”.
При по-малко от 1% от заразените се наблюдава остра вяла парализа. Тя засяга най-често долните крайници, а понякога се получават и остатъчни парези и атрофия на засегнатите мускули.
Симптоматичен полиомиелит най-често протича в една от две форми:
- Апаралитична форма – менингитоподобни симптоми, скованост на врата, мускулна слабост и силни болки;
- Паралитична форма – при тежки случаи се засягат нервите, което може да доведе до частична или пълна парализа на крайниците.
В повечето случаи полиомиелитът протича в леката си форма, но при малък процент от заразените вирусът може да атакува централната нервна система, причинявайки мускулна слабост, парези и в редки случаи дълготрайна парализа. В тежките случаи може да се стигне до дихателна недостатъчност, ако бъдат засегнати дихателните мускули.
Във VelaClinic сме на разположение денонощно за овладяването на спешни състояния или за преглед и консултация.
Редки симптоми и форми на полиомиелит
Детски паралич е вирус, който може да се развие и като така познатият полирадикулоневрит на Ландри. Тази рядка форма на болестта засяга цялото тяло. Вялите парализи се развиват от долните крайници, като в рамките на един-два дни те обхващат мускулите на туловището, горните крайници и дихателната мускулатура.
Именно парализата на дихателната мускулатура е причина за високата смъртност, която се наблюдава при тази форма на заболяването.
Понтинната форма на полиомиелит засяга лицевия нерв. Получава се изглаждане на гънките на челото от страната на увредения нерв, разширяване на очната цепка, отпускане на устният ъгъл и изглаждане на назолабиалната гънка – гънката между устните и носа.
Съществува и постполиомиелитен синдром. Той може да се развие при хора, прекарали паралитична форма на заболяването, дори години след оздравяването. Синдромът се характеризира с боли, умора и слабост в засегнатите мускулни групи.
Изследване за полиомиелит
Диагнозата се поставя на базата на клиничната картина, епидемиологичните данни, както и данните от имунизациите на конкретното лице с полиомиелитна ваксина.
Диагностицирането на полиомиелит се осъществява чрез тестване на фекални проби чрез вирусна изолация, RT-PCR и геномно секвениране.
При установяване на първи симптоми или съмнения за детски паралич трябва да се вземат навременни мерки. Следва да бъде направено изследване и да се потвърди диагнозата, за да се редприемат необходими мерки за изолиране на болния, особено в райони с висок риск от разпространение на инфекцията.
Детски паралич – ваксина
Най-добрият начин за предпазване от полиомиелит е ваксинацията. Ваксина против детски паралич се поставя на 5 дози – през 2-я, 3-я и 4-я месец след раждането, както и реимунизация през 16-тия месец и на 6-тата година.
Ваксината за полиовирус съдържа убит вирус, който стимулира имунната система.
Ваксинацията срещу полиомиелит е задължителна в много държави и е част от националните имунизационни програми. Благодарение на масовата имунизация, днес инфекцията е на път да бъде ликвидирана в световен мащаб.
Полиомиелит – лечение
Няма специфично лечение за полиомиелит – терапията е поддържаща и насочена към облекчаване на симптомите. Включва:
- Рехидратация и болкоуспокояващи лекарства – за контрол на температурата и мускулните болки;
- Физиотерапия – за възстановяване на двигателните функции и намаляване на мускулната атрофия.
Не съществува лекарство за детски паралич. Ранната диагностика и рехабилитацията играят ключова роля в намаляването на усложненията. Ваксинацията остава най-ефективният метод за предотвратяване на заболяването и неговите тежки последствия.
Препоръки след поставяне на диагнозата
След поставяне на диагнозата полиомиелит, е важно пациентът да получи адекватна медицинска грижа и наблюдение. Препоръчва се почивка и симптоматично лечение, което включва болкоуспокояващи средства, физиотерапия за предотвратяване на мускулна атрофия и, при необходимост, респираторна поддръжка.
Изключително важно е да се ограничи разпространението на вируса чрез добра хигиена и изолация на заразените.
Пациентите с по-тежки форми на заболяването може да се нуждаят от дългосрочна рехабилитация и ортопедични корекции.
Превенция срещу детски паралич
За да предпазим себе си и бъдещите поколения, е важно да спазваме имунизационния календар и да бъдем информирани за рисковете от заболяването. Полиомиелитът може да бъде напълно предотвратим – достатъчно е да ваксинираме децата си на време.
Денонощна детска клиника VelaClinic е на Ваше разположение. Нашият екип се състои от висококвалифицирани и опитни детски лекари, които могат да откликнат по всяко време на денонощието.
Абонаментните ни програми дават възможност за неограничен брой прегледи по всяко време на денонощието, консултации по телефона, както и провеждане на необходимото лечение в домашни условия от нашите специалисти. Не се колебайте да се свържете с нас за ваксина срещу детски паралич или за консултация.