Аутизъм е неврологично състояние, за което се говори все повече и повече. Развиват се различни теории за отключване на аутизъм при деца, развитието му и рисковите фактори за това. Въпреки това състоянието е много по-сложно, а за диагностициране на дете с аутизъм е необходим висококвалифициран екип от специалисти, който провежда редица тестове. Нека разгледаме малко по-подробно какво е лека форма на аутизъм, симптомите ѝ и възможностите за лечение.
Какво е аутизъм?
Това е състояние на неврологичното развитие с променлива тежест и последици през целия живот, които могат да бъдат разпознати от ранна детска възраст. То се характеризира главно с трудности със социалното взаимодействие и комуникация и с ограничени или повтарящи се модели на мислене и поведение.
Деца с аутизъм могат да имат трудности в общуването и взаимодействието с другите. Те често не разбират как другите хора мислят или се чувстват. Намират неща като ярки светлини или силни шумове за непосилни, стресиращи или неудобни.
Лека форма на аутизъм
Лека форма на аутизъм е термин, използван за описание на лица, които попадат в лекия край на аутистичния спектър. Според Диагностичен и статистически наръчник за психични разстройства диагнозата разстройство от аутистичния спектър може да бъде определена като ниво 1, ниво 2 или ниво 3 въз основа на „тежестта“.
Хората с лека форма на аутизъм може да имат относително леки затруднения в комуникативните умения и взаимодействието му с другите, както и ограничено и повтарящо се поведение. Въпреки че могат да се сблъскат с предизвикателства в определени области, те също могат да притежават силни страни и способности, които допринасят за цялостното им развитие и благополучие.
Рискови фактори за развитие на аутизъм при деца
Няма конкретни причини за аутизъм и развитието му, но някои фактори могат да увеличат шанса за развитието му. Те са:
- Пол – момчетата имат по-висок риск от развитие на аутизъм, около четири пъти повече;
- Семейна предразположеност – в семейства, в които вече има диагностицирано дете, има три пъти по-висок риск от раждане на деца с аутизъм;
- Родители в напреднала възраст – родители над 35-годишна възраст имат по-висок риск от зачеване на дете, което може да развие състоянието;
- Пренатални фактори – прием на определени лекарства, наличие на инфекции, усложнения по време на бременността и други;
- Заболявания – синдромът на чупливата Х хромозома, синдром на Рет, туберозна склероза, и други са свързани с повишен риск от развитие на аутизъм;
- Химикали или токсини – излагането на специфични вещества по време на бременност се счита за потенциален рисков фактор за аутизъм.
Лека форма на аутизъм – симптоми
Не съществуват външни белези – всички симптоми се изразяват чрез поведението. Въпреки че хората с лек аутизъм може да не показват толкова забележими предизвикателства, колкото тези с по-тежки форми на състоянието, все още има различни характеристики, които могат да бъдат забележими.
- Проблеми със социалното взаимодействие с други хора, трудности при изразяване и тълкуване на невербални сигнали;
- Проблеми с вербалната и невербалната комуникация;
- Повтарящи се или фиксирани поведения, интереси и дейности, придържане към специфични практики и обсесивни интереси;
- Нетипични реакции към сетивни преживявания, включително докосване, миризми, светлина, звук;
- Затруднения в запазването на фокус и възприятието на информация;
- Затруднения със слуха.
Симптоми на аутизъм при бебетата
Първите проявления могат да се различат около 15-тия месец от живота на бебето, но стават по-отчетливи към третата му година. Някои бебета проявяват признаци на аутизъм още от раждането си, но те често са неразличими за хора, които не са тренирани да ги различават.
Симптоми при бебетата могат да бъдат следните:
- Не реагира на познати лица;
- Не показва емоция, когато го вземат на ръце;
- Не показва радост;
- Не реагира на силен шум;
- Не посяга към предмети;
- Не се опитва да привлече вниманието на околните;
- Не проявява интерес към игра с другите.
Симптоми на деца с аутизъм
С порастването си децата започват да проявяват все повече и по-ясни симптоми, че може да страдат от аутизъм. Ето най-често срещаните:
- Не проявява емпатия;
- Не проявява интерес към близките си;
- Не проявяват емоции;
- Държат на рутината си и трудно преживяват нарушенията в ежедневието;
- Имат чести истерии;
- Имат проблеми със слуха;
- Не разпознават изражения и език на тялото;
- Повтарящо се поведение (люлеене напред-назад; размахване на ръце; въртене)
- Обсебват се от определени интереси, често нетипични за своята възраст;
- Имат нарушена структура на речта, често без лични местоимения.
Тест за аутизъм – как се поставя диагноза?
Не съществуват изследвания за аутизъм при бременност, няма кръвен тест за аутизъм, нито нещо, което може да докаже наличието на състоянието преди раждането на бебето.
Не съществува единен скрининг тест за аутизъм, който да покаже или да отхвърли диагнозата. Вместо това се използва поредица от методи и изследвания, които да покажат поведенията, характерни за състоянието.
Диагностицирането в ранна детска възраст е трудно, поради неспецифичните симптоми, които дете до 2 години може да проявява. Често окончателна диагноза на деца с аутизъм може да се постави в предучилищна или училищна възраст.
В България аутизмът се диагностицира с помощта на екип от специалисти, сред които невролог, детски психиатър и/или психолог.
Диагностиката се извършва чрез провеждане на тест за аутизъм в няколко фази, сред които анализ на цялостното поведение и развитие на детето, чрез използване на тестове и въпросници, изследване на зрението и слуха, направата на различни генетични и неврологични тестове и други.
Лекува ли се аутизъм?
Това, което много родители искат да знаят веднага след диагностицирането на децата им, е лекува ли се лека форма на аутизъм. Днес все още медицината не е открила лек за аутизма, дори и в леката му форма. За съжаление няма успешно лечение на аутизъм при деца и възрастни. Въпреки това съществуват някои стъпки, които могат да подпомогнат облекчаване на симптомите и предизвикателствата, пред които се изправя всяко дете с аутизъм.
Насоки за подходяща терапия за се дават индивидуално от екип от специалисти, който може да включва невролог, психолог и/или психиатър, педиатър, логопед, физиотерапевт и поведенчески терапевт.
Дейности и занимания за деца с аутизъм
Можете да използвате следните занимателни игри и дейности, с които да насърчите развитието на деца с аутизъм и да им осигурите необходимото забавление.
- Монтесори играчки;
- Топки (гимнастически, футболни, баскетболни, малки гумени, цветни и др.);
- Тунели;
- Борд, скейтборд, велосипед, тротинетка и др.;
- Люлки;
- Сензорни килимчета;
- Апликиране, рязане с ножица, рисуване;
- Кутии с пясък, боб, ориз и други;
- PECS – картини (система за общуване).
Денонощна детска клиника VelaClinic е на Ваше разположение. Можете да разчитате на нас за първоначални и вторични прегледи на вашето дете, за консултация относно лека форма на аутизъм и провеждане на необходимите тестове. Нашият екип се състои от висококвалифицирани и опитни детски лекари, които могат да ви помогнат в борбата с поставянето на диагноза.
Нашите абонаментни програми Ви дават възможност за неограничен брой прегледи по всяко време на денонощието, консултации по телефона, както и провеждане на необходимото лечение в домашни условия от нашите специалисти.